Înainte să credem că autorul acestui articol îl urăște pe Pep Guardiola, este o greșeală completă; el doar încearcă să examineze cum este posibil ca un expert de această talie să nu fi câștigat Liga Campionilor în ultimii 11 ani, dar a pierdut o finală, cinci semifinale și trei sferturi de finală.

Performanța lui Pep Guardiola în ligile de top

Dacă pur și simplu ne uităm la indicatorii PPM (puncte per meci), probabil Pep Guardiola este unul dintre cei mai buni antrenori din toate timpurile. Media sa de 2,42 în cele trei mari ligi nu poate fi descrisă decât în termeni de laudă; dacă menține acest nivel, probabil va stabili un record imposibil de depășit. Este incredibil de eficient în cursa pentru puncte la nivel național, terminând de obicei pe podium cu echipele sale, câștigând cursa pentru puncte de 9 ori din cele 12 sezoane complete de până acum!

fp04lyoxwaixmeq
Premier League PPM Stats (sursă: Analyst)

Cel care îl angajează pe Guardiola poate fi sigur că vor veni titlurile de campionat. Dar ce se întâmplă cu cupele internaționale? Până acum, el a avut 13 sezoane în Liga Campionilor, cu două victorii și de 9 ori a ajuns cel puțin în semifinale, ceea ce înseamnă o eficiență de 69%! Minimul este că echipa sa ajunge în semifinalele Ligii Campionilor, dacă antrenează acel club pentru cel puțin 2-3 ani. Bine, dar ce urmează? De ce nu are mai multe victorii în Liga Campionilor?

Statistici dureroase în Liga Campionilor

Până acum, de 11 ori Guardiola a fost eliminat în fazele eliminatorii directe cu echipa sa actuală, dar a existat doar un singur caz când nu era favorit! Din aceasta se vede că de 10 ori Guardiola a pierdut astfel de meciuri în care era favorit absolut la calificare. Aceasta nu este o coincidență, poate că 2-3 eliminări sunt acceptabile, dar să fie eliminat în acest mod timp de ani întregi sugerează și alte probleme.

Cu excepția finalei (și a sezonului trunchiat din 2020), de nouă ori soarta s-a decis în două meciuri. Aici vine întrebarea: câte meciuri a pierdut Guardiola în fazele eliminatorii directe ale Ligii Campionilor? Dacă privim astfel, cele 16 înfrângeri par a fi multe, dar acestea au venit dintr-un total de 70 de meciuri, ceea ce reprezintă o rată de 22%. Cu toate acestea, dacă ne uităm la faptul că 14 din înfrângeri au dus la eliminare, adică aproape de fiecare dată când a fost lovit, atunci putem spune că este o problemă semnificativă.

Este important să menționăm că, dacă erau în urmă în primul meci, în majoritatea cazurilor a fost eliminat (de 7 ori), reușind să inverseze doar 2 dintre aceste situații (Porto - Bayern München și Arsenal - Barcelona). Performanța lui în meciurile jucate în deplasare s-a îmbunătățit în ultimii ani, dar chiar și așa, are un bilanț de 10-12-11, ceea ce arată o mulțime de meciuri precaute și remize de siguranță. Să analizăm modul în care a avut loc eliminările, deoarece acest lucru este, de asemenea, interesant.

• Inter - Barcelona (2010): Prima partidă a fost una iconică, gigantul catalan a căzut în Milano în primele 30 de minute, iar în retur nu au reușit să revină.
  • Chelsea - Barcelona (2012): În prima partidă, echipa lui Guardiola a pierdut cu 1-0, dar pe terenul de acasă al Camp Nou, au obținut un avantaj de 2-0, însă englezii au revenit în meci în câteva momente, iar în ultimele minute au decis calificarea printr-un alt gol.
  • Real Madrid - Bayern München (2014): Bavarezii au pierdut partida de acasă în prima manșă, iar în retur, pe teren propriu, au primit trei goluri în primele 15 minute, ratând calificarea fără probleme prea mari.
  • Barcelona - Bayern München (2015): În primul meci, Barcelona i-a șocat pe oamenii lui Guardiola în primele 13 minute (primind trei goluri), iar în retur, în primele 15 minute, echipa catalană a înscris de două ori, eliminând germanii.
  • Atlético Madrid - Bayern München (2016): În Madrid, Atlético a câștigat cu 1-0, iar în retur, germanii au început bine, în primele 5 minute puteau să-și asigure calificarea, deoarece au marcat primul gol, apoi au primit un penalty, dar Müller a ratat, apoi Griezmann a egalat și bavarezii nu au mai reușit să marcheze încă două goluri.
  • Monaco - Manchester City (2017): După un meci de deschidere bogat în goluri, la Monaco, în primele 20 de minute, Mbappé a șocat englezii, iar Guardiola a făcut o singură schimbare pe tot parcursul meciului, în minutul 84.
  • Liverpool - Manchester City (2018): Totul s-a decis în primul meci, după ce Liverpool a marcat trei goluri în primele 20 de minute ale primei reprize, iar Guardiola a făcut din nou o singură schimbare, suferind cu echipa de start.
  • Tottenham - Manchester City (2019): Un retur excelent, unde în primele 20 de minute s-au marcat 5 goluri, Pochettino a fost nevoit să riște, și a meritat până la urmă.
  • Olympique Lyon - Manchester City (2020): Calificarea s-a decis într-un singur meci, unde Lyon-ul l-a introdus pe Dembélé în minutul 75 la 1-1, făcând riscuri, dar atacantul lyon a decis calificarea în doar 8 minute. Guardiola? A făcut două schimbări de siguranță, în timp ce francezii au reconfigurat complet echipa lor.

Ce putem observa? Când echipa actuală a lui Guardiola intră în așa-numita "zonă roșie", unde nu poate reacționa, antrenorul catalan primește rapid 2-3 goluri. Nu intervine în mod semnificativ în dublă, nu face schimbări, nu încetinește ritmul jocului, ci se lasă purtat de val. Are un plan de meci de la care nu vrea să devieze, indiferent cât de diferite sunt procesele din teren față de ceea ce și-a imaginat, nu pare să se preocupe prea mult.

Ce urmează, Guardiola?

În cazul lui Pep Guardiola, știința se oprește atunci când se confruntă cu un antrenor pragmatic, care este dispus să facă schimbări, sau poate că persoana respectivă nu este neapărat pragmatică, dar situația o determină să ia o decizie și să o execute. În multe cazuri, Guardiola nu este capabil, nu vrea sau nu poate să se desprindă de ideile inițiale, ci se atașează de ele, ceea ce în multe cazuri îi aduce pierderi.

Cu puțin exagerare, este irelevant la ce club se angajează, dacă nu este capabil să-și schimbe stilul - dacă până acum nu a fost capabil, de ce ar fi acum? - atunci nu putem aștepta alt rezultat în legătură cu el. Este ca și cum de zece ori din zece am face totul la fel și după prima încercare eșuată ne-am aștepta ca în celelalte nouă să se schimbe ceva.

Cu toate acestea, noi avem încredere că acest mare antrenor va ieși din zona de confort, deoarece ar fi capabil să realizeze lucruri uriașe dacă ar lua decizii mai îndrăznețe în momente critice. Carlo Ancelotti, la 62 de ani, într-o fază crucială a unei semifinale de Liga Campionilor, l-a înlocuit pe mijlocașul său experimentat cu un trio tânăr, și a ajuns în finală. Vom vedea dacă Guardiola va schimba ceva în următorii ani, pentru că este sigur că antrenorii rivali așa vor face. Banii (și Haaland?) în sine nu sunt siguri că vor fi suficienți.