În lumea raliurilor, totul se întâmplă conform planurilor, ceea ce ar putea avea un efect similar din timpul lui Loeb sau Ogier, când toată lumea știa la începutul sezonului cine va fi campionul mondial. Cel mai talentat pilot al momentului are doar 23 de ani, dar este deja dublu campion mondial și un concurent foarte conștient. Kalle Rovanpera nu mai este constrâns de cursa de sfârșit de sezon, așa că nu este obligat să câștige, dar cine poate câștiga în Japonia?

Rovanpera și o strategie consecventă

Atunci când devii cea mai mare vedetă din sportul tău la 22 sau 23 de ani, riști să îți pierzi rapid motivația. Trebuie doar să ne gândim la Kristóf Milák, care a ajuns în vârf la o vârstă fragedă și de atunci are probleme. Kalle Rovanpera a intrat în campionatul mondial de raliuri fiind considerat un talent extraordinar, pentru el titlu mondial era doar o chestiune de timp. A reușit acest lucru la 22 de ani, devenind cel mai tânăr campion mondial din toate timpurile într-un sport de tip motorsport, în care primele succese sunt obținute între 29 și 30 de ani (de exemplu, Colin McRae, recordul pe care Rovanpera l-a învins ca cel mai tânăr campion mondial, deoarece Colin avea 27 de ani).

Rovanpera a vrut să câștige fiecare cursă, a ajuns pe podium la vârsta de 19 ani (record), a câștigat o cursă de campionat mondial la vârsta de 20 de ani (tot un record), așa că nu este surprinzător că a dominat complet în acest sezon (a câștigat 6 curse în sezon), în aproape fiecare cursă a fost ca și cum ar fi luptat pentru viața lui, și-a dorit atât de mult să învingă pe toată lumea. Cu toate acestea, starul finlandez a fost conștient că acest ritm nu poate fi menținut pe timp îndelungat, deoarece ar putea să se epuizeze rapid. Ca și campion mondial, a făcut un pas important pe care șeful de echipă, Jari-Matti Latvala, a fost inițial reticent să-l facă.

Kalle Rovanpera a început sezonul în mod fantastic cu locul al doilea obținut la Monte, deoarece acesta este un rezultat excelent pentru această cursă. Cu toate acestea, au urmat câteva curse în care au reușit să obțină puncte, dar nu au reușit să ajungă pe podium. Din acest motiv, am fost îngrijorat și am discutat de mai multe ori cu Kalle despre situație. Cu toate acestea, a concurat foarte consecvent și după cum s-a dovedit din nou, nu trebuie să câștigi fiecare cursă pentru a fi campion.

a spus Jari-Matti Latvala despre noul campion.

Această strategie a funcționat, Rovanpera nu a fost nervos, știa că dacă obține constant locuri care aduc puncte, cu viteza și cunoștințele pe care le are, mai devreme sau mai târziu vor veni și victoriile. Nu și-a testat niciodată limitele, preferând un loc sigur pe 3 sau 4 decât o eliminare. Dacă ne uităm, a devenit campion mondial terminând doar o dată pe un loc mai rău decât al patrulea. Sébastien Ogier a reușit acest lucru o dată, în timp ce Sébastien Loeb a reușit de două ori în întreaga lui carieră! Să nu uităm, a fost doar al patrulea sezon complet al lui Rovanpera, dar a concurat deja cu experiența unui campion mondial de 34 de ani, de cinci ori.

Un tunel legendar și stadionul Toyota

Cursa de final de sezon are loc în Japonia, unde a fost inclus în traseu și legendarul tunel Isegami, care provoacă multe probleme concurenților, deoarece există un viraj dificil la ieșire, iar tunelul în sine este destul de îngust, mai ales la viteza cu care piloții merg, iar vizibilitatea este dificilă din cauza prafului care se formează. Cursa, care include 22 de trasee rapide, este aproape identică cu cea de anul trecut, diferind doar într-un singur aspect, faptul că în stadionul Toyota vor avea loc trei etape suplimentare, după modelul cursei Acropolis Rally din Grecia.

Până acum, totul pare să fie în favoarea companiei japoneze, deoarece pot sărbători titlul mondial a lui Kalle Rovanpera pe teren propriu, iar în plus, Toyota a câștigat și titlul de constructor. Încheierea perfectă ar fi câștigarea Raliului Japoniei, dar au avut probleme cu asta și anul trecut, deoarece Thierry Neuville le-a luat victoria, așa că echipa lui Latvala se pregătește pentru o revanșă. Despre asta a vorbit și celălalt superstar a echipei, Sébastien Ogier, care în acest an a jucat doar un rol secundar, se bucură de timpul petrecut cu familia, dar este totuși motivat pentru cursa de final de sezon:

În ciuda faptului că echipa și-a atins deja obiectivele stabilite pentru acest an, Raliul Japoniei va fi foarte important. Ca pilot Toyota, am și eu responsabilitatea de a asigura o prestație corespunzătoare a echipei în cursa de acasă. De aceea, vreau să lupt cu orice preț pentru victorie.

Anul trecut, fostul campion mondial a terminat pe locul 4, a spus că din cauza protecției de bordură mașinile au mai puțin spațiu, nu puteau să taie curbele. Aceasta este o cursă tehnică, unde fiecare greșeală contează dublu. Prognoza meteo de ploaie pentru sfârșitul de săptămână - nu este surprinzător în Japonia în acest moment - dar poate fi o veste proastă pentru concurenți, deoarece poate schimba șansele. Din acest motiv, nu merită să pariem pe victoria lui Rovanpera, deoarece nu are de ce să riște, chiar dacă este cel mai bun pilot din campionat.

Îndrăznim să riscăm?

În Japonia, se pregătește un traseu tehnic, cu drumuri înguste și curbe dificile. Anul acesta, cinci piloți au reușit să câștige cursele de campionat, în afara lor, Dani Sordo a fost aproape de succes, care a spus că anul trecut cursa lui nu a durat mult (mașina lui a luat foc), dar îi plac aceste trasee, de obicei se descurcă bine pe ele (victoria lui: 11.00, dar ar putea fi mai profitabil să pariem pe podium). După părerea noastră, Ogier este favoritul, ne putem aminti cât de bine s-a descurcat la cursa de deschidere a sezonului de la Monte, care este o cursă foarte similară, doar cu părți acoperite de zăpadă (victoria lui Ogier: 4.50). Francezul este suficient de motivat, doar el și Neuville au reușit să câștige în Japonia. Belgianul Thierry Neuville este campionul actual, a câștigat ultima cursă, ar vrea să termine din nou pe locul al doilea în clasamentul general, iar pentru asta are nevoie de o victorie în Japonia, unde are toate șansele (5.00).